Compabloc
Компактні теплообмінники Альфа Лаваль типу Компаблок призначені для широкого спектру застосування в промисловості - вони забезпечують оптимальну продуктивність та є дуже зручними в обслуговуванні. Стандартний діапазон робочого тиску складає до 42 бар.
Теплообмінники Компаблок є серйозним проривом у сфері виготовлення пластинчастих теплообмінників, об'єднуючи цілу низку технологічних переваг в одному компактному апараті. Основою конструкції є зварений пакет пластин, у якому відсутні прокладки між пластинами — це дає змогу використовувати теплообмінники з великою кількістю різноманітних теплоносіїв в умовах високих показників тиску та температури.
Гофровані пластини створюють значну турбулентність потоку, забезпечуючи повний коефіцієнт теплопередачі, який у 3–5 разів перевищує аналогічний показник у кожухотрубних теплообмінниках. Це не тільки знижує ймовірність утворення відкладень і забруднень на стінках каналів, але й робить економічно доцільним застосування високоякісних корозійностійких матеріалів.
Саме тому, теплообмінники типу Компаблок ідеально підходять для рекуперації тепла в корозійному середовищі, а також для роботи з агресивними рідинами в умовах високої температури. Компактна конструкція теплообмінника дає змогу встановлювати його практично в будь-якому місці— цей апарат, наприклад, можна використовувати як конденсатор або рекуператор для ректифікаційних і випарних колон, або встановлювати як конденсатор на реакторі.
Як це працює
Основним елементом теплообмінника типу Компаблок є пакет попарно зварених гофрованих пластин, які утворюють канали. Цей пакет встановлюється в стягнуту болтами раму з вуглецевої сталі з чотирма кутовими стійками, а також міцними плитами зверху та знизу. На чотирьох знімних бічних панелях передбачені вхідні та вихідні патрубки, а встановлені роздільники змінюють напрямок потоку робочого середовища, що проходить у каналах.
Гарячий та холодний потоки проходять через різні канали. Гофровані пластини створюють у теплообміннику типу Компаблок виключно високий ступінь турбулентності. Це дає змогу забезпечити високу ефективність процесу теплопередачі — загальний коефіцієнт теплопередачі у два-чотири рази перевищує аналогічний показник для кожухотрубних теплообмінників. Турбулентність потоку також знижує утворення відкладень на стінках каналів.
Якщо Компаблок використовується як конденсатор, пара надходить через
верхній отвір і, проходячи через пакет пластин, конденсується на їхніх холодних
поверхнях. Відведення конденсату здійснюється через нижній отвір. Охолоджувальне середовище спрямовується через кілька каналів із серією роздільників. Разом із використанням гофрованої поверхні пластин таке рішення підвищує ефективність процесу теплопередавання та мінімізує ймовірність забруднення каналів.
Якщо в парі містяться гази, що не конденсуються, можна застосовувати конструкцію з двоканальною схемою руху конденсованого потоку, що дає змогу відділяти газ і рідину всередині апарату та усуває необхідність у використанні сепаратора. Під час проходження робочого середовища через перший канал теплообмінника здійснюється основний процес конденсації, а додаткове охолодження газів, що не конденсуються, відбувається в другому каналі, який також виконує функцію крапельного вловлювача.